traren
  • +90 551 244 20 28

Parazvâne

18 Ocak 2018
Ney Parazvane

Parazvane Nedir ?

Parazvane, neyin en hassas kısımları olan üst ve alt kesim yerlerine yerleştirilir. Parazvane sayesinde üstte baş parenin takılmasıyla oluşacak hasarlar ortadan kaldırılır, alt tarafta ise çatlamalara karşı önlem alınmış olur. Genellikle Alpaka ve pirinç tercih edilse de bakır, krom, alüminyum, gümüş ve altın gibi metallerden de yapılabilir.

Ney'in üst kısmına takılacak olan parazvâne'nin amacı ney'in ses kutusuna (başparenin girmiş olduğu ilk boğum) başpare takılırken, başparenin ney kamışını çatlatmaması için korumasıdır.

Alt kısmına takılacak olan parazvanenin amacı da paralel doğrultudadır. Ney'in en alt ucunun çatlamasını önlemek ve de üst parazvâne'ye görüntü açısından eş olma durumundan dolayı da alt uca parazvane takılma durumu ortaya çıkmaktadır.

Parazvaneler kamışa sıkı sıkıya takılmalıdır ki gevşek olma durumunda başpare'nin takıldığı anda başparenin kamışı çatlatması durumu ortaya çıkmasın.

Parazvanelerin kalınlığı 0.4mm - genişiği ise 15mm'yi geçmemesi gerekmektedir. Ses titreşiminin engellenmemesi açısından bu ölçülere dikkat edilmesi gerekmektedir. Alt parazvâne istenilen kalınlıkta ve genişlikte olabilir.

Parazvâne, genellikle alpaka gümüşünden yapılır. Ateşe tutulup lehimleme yöntemiyle alpaka gümüşü parazvâne haline getirilir. Parazvâne parlatma aracıyla parlatılır.

Şanlıurfa Balıklıgöl Ney Yapım Merkezi, Ateş Usta ney atölyesi, ney, neyzen, ney dinletisi, ney dersleri, ney çeşitleri, ney fotoğraf galeri, ney video galeri, ney sohbetleri

Şanlıurfa Balıklıgöl Ney Yapım Merkezi, Ateş Usta ney atölyesi,

Ateş Usta

  • Adres

    Göl Mahallesi Rızvaniye Cami Avlusu No:11 63200 Balıklıgöl/Şanlıurfa

  • Email

    This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  • Telefon

    +90 551 244 20 28

Sosyal Medya

İletişim Formu

  Posta Gönderilemed,   E-postanız gönderilmiştir.
Üst